Ízesítsük szarvasgombával a leveseket!

leves szarvasgombával

A Kárpát-medence erdőségeiben nagyon sokféle gomba gyűjthető, amiben mi magyarok is élen járunk. Napjainkban egyre többen hódolnak a gombászás szenvedélyének, de a piacokon is vásárolhatunk az erdei gombákból. A gomba fehérjében és aminosavakban gazdag, húst helyettesítő alapanyag. Az egyik legkülönlegesebb hazánkban a szarvasgomba.

Ebben a cikkben eláruljuk, hogyan ízesíthetőek a levesek a különleges szarvasgombával.

A szarvasgomba az ínyencek kedvence

A szarvasgomba lelőhelye és élőhelye az ártéri erdők meszes talaja, így hazánkban is megtalálható, igaz, csak kis mennyiségben. A szarvasgomba értékesítése és termesztése a NEFAG Zrt.-nél több mint húsz éves múltra tekint vissza. Közép-Európa legkiválóbb gyűjtőhelyei közé tartozik az erdészet kezelésében lévő, jászsági tölgyesek, ahol a szarvasgomba kiemelkedő jelentőségű élőhelyei találhatóak.

Mivel egyre nagyobb az igény a szarvasgombára ezért, hogy mindenki számára elérhetővé tegyék a minőségi alapanyagokból készült Forest Kitchen termékeket, amelyeket folyamatos termékfejlesztéssel igyekeznek folyamatosan megújítani.

Levesek szarvasgombával

A tészták mellett azonban levesekben is nagyon ízletes lehet ez a gombafajta.

  1. Gesztenye krémleves szarvasgomba olajjal

Hozzávalók: 60 dkg tisztított főtt vagy sült gesztenye, 1 kis fej hagyma, kevés olaj, 1,2 l zöldség alaplé, só, bors, késhegynyi chili pehely, késhegynyi füstölt paprika, 1 dl tejszín, 2 evőkanál keményítő, szarvasgomba olaj

Elkészítése:

A hagymát megpucolva, kockára vágva, kevés olajon megdinszteljük, hozzáadjuk a gesztenyét, a fűszereket és az alaplevet, összeforraljuk és krémesre turmixoljuk. A tejszínt elkeverjuk a keményítővel, kevés forró levessel újra forraljuk a levest, és a szarvasgomba olajjal meglocsolva tálaljuk.

  1. Gombakrémleves tejszínnel és szarvasgomba olajjal

Hozzávalók: 50 dkg champion gomba, 1 fej vöröshagyma, 1 l zöldségleves, 1 teáskanál kakukkfű, 5 dl tej,3 dl főzőtejszín, 3 dl főzőtejszín, 3 kanál étkezési keményítő, 2 kanál vaj, só, bors, ételízesítő.

Ez egy finom bársonyos, tejszínnel dúsított leves

Elkészítése:

A finomra vágott hagymát vajon megdinszteljük, majd hozzáadjuk a szeletekre vágott gombát. Pároljuk kb. 5 – 10 percig, majd zöldséglevessel felöntjük. A tejet és a tejszínt is hozzáadjuk és ízlés szerint sót, borsot, ételízesítőt, valamint kakukkfüvet dobunk hozzá. Lassú tűzön főzzük 10 – 15 percig majd a tűzről levéve összeturmixoljuk. Az étkezési keményítőt kevés meleg vízben feloldjuk, majd a forrásban lévő leveshez adjuk. Még egyszer összeforraljuk és már tálalhatjuk is. A tányérokba adagoljuk, egy teáskanál szarvasgomba olajjal megöntözzük.

  1. Fácán erőleves mellehúsából, bébi- gyökérzöldségekkel, szarvasgomba olajjal és Sherryvel

Hozzávalók: fácán egész, pesto 100 g, Sherry 500 ml, sárgarépa 0.3 g, fehérrépa 0,3 g, angolzeller 0,3 g, fokhagyma 0,10 g, vöröshagyma 0,10 g, tojásfehérje 4 darab, borókabogyó 0.10 g, sűrített paradicsom 0,1 g, folyékony füstölt ízesítő 0,4 g.

Elkészítése:

A fácánmelleket vékony lapokká nyitjuk, megkenjük pestóval, majd a két végét behajtva, rolád alakúra feltekerjük. Sonka kötözéssel megformázzuk, majd a levesben megfőzzük. A mellcsontokat a sütőbe tesszük és jól megpirítjuk. A sütőből kivéve leforrázzuk 0,4 l Sherryvel.

A zöldségeket és a fácán többi húsát összedaráljuk. Hozzáadjuk az ízesítőket, a paradicsompürét és a félkemény habbá vert tojásfehérjét. Hideg vízzel felengedjük, majd forrásig kevergetjük. Mehetnek bele a csontok, ezt követően 1,5 órán keresztül gyöngyözve főzzük, ízesítjük a folyékony füstölt ízzel.

Szűrőruhán leszűrjük, a fácánroládokat felszeleteljük, és a bébi-gyökérzöldségekkel együtt a tányérra halmozzuk. Felöntjük levessel, majd szarvasgomba olajat csepegtetünk bele

Összesítve tehát elmondhatjuk, hogy ma már nem elérhetetlen a szarvasgomba az egyszerűbb emberek számára sem, mivel hazánkban is megtalálható.

Array
Article Categories:
Cikkek

Comments are closed.