Hagyományos és rendhagyó ünnepi fogások

ünnepi fogások egyszerűen

Így élvezd az ünnepi készülődést rohanás nélkül! Az ünnepek a családi hagyományokról, tradíciókról éppen úgy szólnak, mint az együtt töltött pillanatokról. A közös szokások fenntartása megerősíti a családi kötelékeket, így semmiképpen sem érdemes lemondani ezekről a rituálékról, de segíthet, ha átgondoljuk: mi az, amihez mindenképpen ragaszkodunk, és mi az, amivel kapcsolatban hajlandóak vagyunk kicsit rugalmasabbak lenni, ha cserébe stresszmentes és valóban pihentető lesz a karácsony.

A legtöbb családnak bejáratott ünnepi menetrendje, sőt forgatókönyve van a karácsonyi készülődéshez. És míg a nagyi titkos receptje szerint készített halászlének vagy a generációk óta őrzött karácsonyfadíszeknek kiérdemelt helyük van az ünnepben, nem árt fejben tartani, hogy a feladatok kiosztását, sőt a menü további részleteit is bármikor átgondolhatjuk és újraírhatjuk, ha az a boldogabb családi karácsony javát szolgálja.

karácsonyi készülődés

kép: freepik.com

Hagyományos ünnepi fogások, ahogyan eddig is készítetted

Vannak olyan ételek, amelyek nélkül nem is érezzük karácsonynak a karácsonyt. A legtöbb háztartásban ilyen a halászlé, a töltött káposzta, vagy éppen a rántott hús vagy a ponty. Ezek az ételek sok család ünnepi menüjében szerepelnek, és nem is érdemes kihagyni őket, hiszen az ismerős ízek emlékeket, érzéseket is előcsalnak.

Ezeket a fogásokat is megfőzhetjük azonban a tudatosabb időmenedzsment jegyében.

A töltött káposztát például néhány nappal korábban is elkészíthetjük, hiszen csak jót tesz neki, ha egy-két éjszakát pihen a hűtőben, és köztudottan ez az az étel, ami az újramelegítéstől csak még finomabb lesz. A halászlevet szintén előre el lehet készíteni, de azzal is sok időt spórolhatunk, ha például bolti alaplevet vagy sűrítményt vásárolunk hozzá.

A bejglit és a mézeskalácsot szintén akár napokkal előre el lehet készíteni, hogy az ünnepi rohanásban már ne kelljen egyikkel sem foglalkozni – ráadásul így akkor sem jövünk zavarba, ha az ünnepek előtt váratlan vendégek érkeznek, mert lesz mivel megkínálni őket.

Rendhagyó megoldások az ünnepi menüben

Míg a hagyományos fogásokról sem kell lemondani, érdemes az ünnepi menüt olyan tételekkel is színesíteni, amelyek gyorsabban elkészíthetőek, vagy nem kell miattuk órákon át a konyhában állni.

Az előre bepácolt húsokat például csak be kell tenni a sütőbe, és tulajdonképpen maguktól elkészülnek, ráadásul egy adag hasábburgonyát is melléjük lehet rakni, így egyszerre készülhet el a főétel és a köret is. Ha krumpli helyett vegyes zöldségeket, csirkecomb helyett pedig lazacfilét teszünk a tepsibe, ugyanolyan egyszerű a dolgunk, mégis egy kicsit emelkedettebb, különlegesebb fogást tehetünk az ünnepi asztalra.

A rakott zöldségek vagy egy vegetáriánus lasagne szintén akár előre is összekészíthetőek, és az ünnepi ebéd vagy vacsora napján csak a sütőbe kell tenni őket.

Szervezés és feladatmegosztás: legyen az ünnepi készülődés csapatmunka

Ha az ünnepi készülődés csak egyetlen emberre hárul, az nemcsak azt garantálja, hogy aránytalanul nagyobb lesz rajta a stressz, de azt is, hogy a nap végére az, aki egész nap a konyhában robotolt vagy takarított, már nem ünnepelni, csak pihenni akar, és jó eséllyel elalszik a kanapén, míg a család a karácsonyi filmet nézi.

Fontos tehát, hogy újragondoljuk a feladatok elosztását, és mindenki számára tiszta és egyértelmű legyen, hogy mi az ő feladata.

Még ha az ünnepi menü készítését nem is akarod kiengedni a kezedből, a kisebb feladatokat, például a mosogatást vagy a szemét levitelét kiszervezheted, hogy neked már csak arra kelljen koncentrálnod, amihez valóban te értesz a legjobban.

Érdemes bevonni az előkészületekbe a legkisebbeket is, akik akár olyan egyszerű feladatokban is segíthetnek, mint a zöldségmosás vagy hámozás. Ezzel nemcsak a feladataink listáját rövidíthetjük le, de minőségi idővé is változtathatjuk az ünnepi készülődést: a konyhai sürgölődés közben karácsonyi dalokat vagy rádiójátékot hallgathatunk, de meg is oszthatjuk a gyerekekkel a régi, családi karácsonyi történeteket.

Az asztalterítés és a dekoráció megtervezése is lehet közös program, ami így feladatból azonnal élménnyé válik.

Mindig legyen B verziód: rugalmas megoldások az ünnepi asztal körül

Noha az ünnepi forgatókönyvtől senki sem tér el szívesen, érdemes azzal is számolni, hogy bármikor közbejöhet valami, ami miatt rugalmasságra lesz szükségünk. Ha van B-verziónk ezekre a helyzetekre, akkor egy váratlan eseménynek sem kell az egész karácsonyt elrontania.

Érdemes a hűtőben tartani néhány adag friss, könnyen tárolható salátát, amit már csak tálalni kell, és a félkész fogások, például előre pácolt húsok az ilyen esetekben is megmenthetik a napot.

karácsonyi saláta

kép: freepik.com

Tény, hogy sütiből is verhetetlen a nagyié, de a készen kapható aprósütemények vagy az előre csomagolt leveles tészták is bevethetőek, ha idő híján vagyunk.

Az ünnepi hagyományok fontosak, de ne feledjük, hogy a karácsony a pihenésről, és az együtt töltött minőségi időről szól. Kísérletezz bátran, és teremtsd meg a saját hagyományaitokat, amelyek a legjobban illenek a Ti békés, nyugodt karácsonyotokhoz!

főkép: freepik.com

Array
Article Categories:
Cikkek

Comments are closed.