Knédli (csehül Knedlík) talán az egyik legjellegzetesebb cseh étel. Egy prágai látogatás elképzelhetetlen egy knédlis ebéd vagy vacsora elfogyasztása nélkül. Többféle knédli létezik, de a legtöbben a lisztből készített változatot ismerik, amit ebben a receptben bemutatok.
De mi az knédli?
A knédli egy tésztaféleség, amit köretként szoktak kínálni szaftos húsok, sültek mellé. A lisztből készült változata egy kelt tészta, de van krumplis változata is. Krumplis knédli receptet a linkre kattintva találsz.
De készülhet belőle főétel is, akkor kis gombóc formában készítik el, amit édes (gyümölcsök, lekvár, hasonló mint nálunk a szilvásgombóc) és sós töltelékkel (szalonna, hagyma, gomba stb.) töltenek meg.
Sokan azért nem vágnak bele a knédli készítésébe, mert nincs gőzölő edényük. Az igazság az, hogy a legtöbb cseh háziasszonynak sincs gőzölő edénye, sós vízben főzik ki, és úgy is tökéletes lesz a végeredmény.
Knédli hozzávalók:
- 50 dkg rétesliszt
- 2,5 dl víz
- 14 g élesztő
- 1 db tojás
- 10 g só
- 5 g cukor
Knédli elkészítése:
1.Melegítsd fel a vizet kézmelegre, a víz felét tedd egy nagyobb pohárba, keverd hozzá a cukrot és morzsold bele az élesztőt.
2. Takard le és várj 10-15 percig, míg az élesztő fel nem fut.
3. Szitáld a lisztet és a sót egy nagy tálba, és a közepére csinálj a kezeddel egy mélyedést.
4. Ebbe a mélyedésbe üsd a tojást, öntsd bele a felfutott élesztőt, és a maradék vizet.
5. Dolgozd össze a knédli tésztáját, ezt csinálhatod kézzel, vagy robotgép dagasztó karjával.
6. Takard le a tésztát és tedd félre egy órára, hogy megkeljen.
7. Gyúrd át a tésztát, és oszd három része. Formázz belőlük hengert, és pihentesd őket letakarva 10-15 percig. Azt vedd számításba, hogy főzés közben duplájára fog dagadni, ezért ha nincsen nagy lábosod, akkor inkább több kisebb darabot formázz a tésztából.
8. Egy nagy lábosban forralj sós vizet, és tedd bele a knédlit, és alacsony lángon fedő alatt főzd kb. 10 percig. Egyszerre valószínű nem fog beleférni az összes, így több részletben főzd őket.
9. Ekkor fordítsd meg, ehhez a legjobb eszköz egy nagy szűrőlapát, és főzd még 6-7 percig.
10. Ha megfőtt a knédli vedd ki a főzőedényből, csöpögtesd le, és szurkáld meg egy villával
11. Tálaláskor a knédliből vágj kb. 1 cm vastag szeleteket, ezt csinálhatod egy recés késsel, de a csehek általában cérnával szokták csinálni.
Mihez lehet knédlit enni?
A cseh klasszikusok mellé, mint például a sült kacsa, szaftos sült hús tarja, oldalas, pörköltszerű ételek, pl. vadas, marhapörkölt, sőt a csehek még a székelykáposzta mellé is ezt adják, ők segedínsky guláš-nak nevezik.